Hockey / CJHL PLAYOFF SPOTLIGHT: LEAGUE FINALS ACROSS THE COUNTRY

CJHL PLAYOFF SPOTLIGHT: LEAGUE FINALS ACROSS THE COUNTRY

Date:  Source: Ontario Junior A Hockey League

CALGARY, Alta. – While it is with heavy hearts that the Saskatchewan Junior Hockey League Canalta Cup final between the Nipawin Hawks and Estevan Bruins begins tonight in Nipawin, Sask., they can be assured that the thoughts and well wishes from across the Canadian Junior Hockey League, the entire hockey community, the country and the world are with both clubs, the SJHL and the Humboldt Broncos as they prepare to resume play following last week’s tragic events.

As quoted from the Broncos’ Board of Directors; “The power of healing is in the game.”

Those games have begun or will begin this evening as each of the 10 leagues that comprise the CJHL will commence or continue their respective league championship series.

The BCHL/AJHL winners will then vie for the Doyle Cup, the SJHL/MJHL champions will compete for the ANAVET Cup, the SIJHL, NOJHL and OJHL will square off for the Dudley-Hewitt Cup while the CCHL, LHJAAAQ and MHL will meet for the Fred Page Cup.

From there the four regional champions will join the host Chilliwack Chiefs (BCHL) for the RBC Cup, May 12-20.

The following is a list of each league’s championship series and where they currently stand: (All start times local)

BCHL
Fred Page Cup
Wenatchee Wild vs. Prince George Spruce Kings
Wild lead best-of-seven series 1-0
Game 1:
 Wenatchee 4 Prince George 0
Game 2: Saturday, April 14 @ Wenatchee 7:05 p.m.
Game 3: Monday, April 16 @ Prince George 7 p.m.
Game 4: Tuesday, April 17 @ Prince George 7 p.m.
Game 5*: Thursday, April 19 @ Wenatchee 7:05 p.m.
Game 6*: Saturday, April 21 @ Prince George 7 p.m.
Game 7*: Monday, April 23 @ Wenatchee 7:05 p.m.
* - if necessary

AJHL
Inter Pipeline Cup
Okotoks Oilers vs. Spruce Grove Saints
Saints lead best-of-seven series 1-0
Game 1:
 Spruce Gove 4 Okotoks 3 (OT)    
Game 2: Saturday, April 14 @ Okotoks 7 p.m.
Game 3: Monday, April 16 @ Spruce Grove 7 p.m.
Game 4: Tuesday, April 17 @ Spruce Grove 7 p.m.
Game 5*: Friday, April 20 @ Okotoks 7 p.m.    
Game 6*: Sunday, April 22 @ Spruce Grove 7 p.m.
Game 7*: Tuesday, April 24 @ Okotoks 7 p.m.
* - if necessary

SJHL
Canalta Cup
Nipawin Hawks vs. Estevan Bruins
Best-of-seven series
Game 1:
 Saturday, April 14 @ Nipawin 7:30 p.m.
Game 2: Sunday, April 15 @ Nipawin 7:30 p.m.
Game 3: Tuesday, April 17 @ Estevan 7:30 p.m.
Game 4: Wednesday, April 18 @ Estevan 7:30 p.m.
Game 5*: Friday, April 20 @ Nipawin 7:30 p.m.
Game 6*: Sunday, April 22 @ Estevan 7:30 p.m.
Game 7*: Tuesday, April 24 @ Nipawin 7:30 p.m.
* - if necessary

MJHL
Turnbull Trophy
Steinbach Pistons vs. Virden Oil Capitals
Oil Capitals lead best-of-seven series 2-0
Game 1:
 Virden 2 Steinbach 1
Game 2: Virden 4 Steinbach 3
Game 3: Saturday, April 14 @ Steinbach 7:30 p.m.
Game 4: Monday, April 16 @ Virden 7:30 p.m.
Game 5*: Thursday, April 19 @ Steinbach 7:30 p.m.
Game 6*:  Saturday, April 21 @ Virden 7:30 p.m.
Game 7*: Monday, April 23 @ Steinbach 7:30 p.m.
* - if necessary

SIJHL
Bill Salonen Cup
Dryden GM Ice Dogs vs. Thunder Bay North Stars
Best-of-seven series
Game 1: 
Saturday, April 14 @ Dryden 7:30 p.m.
Game 2: Sunday, April 15 @ Dryden 4 p.m. CT
Game 3: Tuesday, April 17 @ Thunder Bay 7:30 p.m.
Game 4: Wednesday, April 18 @ Thunder Bay 7:30 p.m.
Game 5*: Friday, April 20 @ Dryden 7:30 p.m. CT
Game 6*: Saturday, April 21 @ Thunder Bay 7:30 p.m.
Game 7*: Monday, April 23 @ Dryden 7:30 p.m. CT
*- if necessary

NOJHL
Copeland Cup – McNamara Trophy
Rayside-Balfour Canadians vs. Cochrane Crunch
Canadians lead best-of-seven series 1-0
Game 1:
 Rayside-Balfour 2 Cochrane 1 (OT)
Game 2: Saturday, April 14 @ Rayside-Balfour 7 p.m.
Game 3: Thursday, April 19 @ Cochrane 7 p.m.
Game 4: Friday, April 20 @ Cochrane 7 p.m.
Game 5*: Sunday, April 22 @ Rayside-Balfour 4 p.m.
Game 6*: Tuesday, April 24 @ Cochrane 7 p.m.
Game7*: Thursday, April 26 @ Rayside-Balfour 7 p.m.
*- if necessary

OJHL
Buckland Trophy
Georgetown Raiders vs. Wellington Dukes
Dukes lead best-of-seven series 1-0
Game 1:
 Wellington 4 Georgetown 3 (OT)
Game 2: Sunday, April 15 @ Wellington 7:30 p.m.
Game 3: Tuesday, April 17 @ Georgetown 7:30 p.m.
Game 4: Thursday, April 19 @ Wellington 7:30 p.m.
Game 5*: Saturday, April 21 @ Georgetown 7:30 p.m.
Game 6*: Sunday, April 22 @ Wellington 7:30 p.m.
Game 7*: Tuesday, April 24 @ Georgetown 7:30 p.m.
* - if necessary

CCHL
Bogart Cup
Carleton Place Canadians @ Ottawa Jr. A Senators
Senators lead best-of-seven series 1-0
Game 1:
 Ottawa 2 Carleton Place 1
Game 2: Saturday, April 14 @ Ottawa 7:30 p.m.
Game 3: Monday, April 16 @ Carleton Place 7:30 p.m.
Game 4: Wednesday, April 18 @ Ottawa 7:30 p.m.
Game 5*: Saturday, April 21 @ Carleton Place 7:45 p.m.
Game 6*: Sunday, April 22 @ Ottawa 7:30 p.m.
Game 7*: Tuesday, April 24 @ Carleton Place 7:30 p.m.
* - if necessary

LHJAAAQ
Coupe NAPA Cup
Cobras de Terrebonne vs. College Français de Longueuil
College Français leads best-of-seven final 1-0
Game 1: 
College Français 3 Terrebonne 2
Game 2: Sunday, April 15 @ Terrebonne 2:30 p.m.
Game 3: Wednesday, April 18 @ Longueuil 7:30 p.m.
Game 4: Friday, April 20 @ Longueuil 7:30 p.m.
Game 5*: Sunday, April 22 @ Terrebonne 6 p.m.
Game 6*: Tuesday, April 24 @ Longueuil 7:30 p.m.
Game 7*: Thursday, April 26 @ Terrebonne 7:30 p.m.
* - if necessary

MHL
MHL Cup
Edmundston Blizzard vs. Yarmouth Jr. A Mariners
Best-of-seven series
Game 1:
 Saturday, April 14 @ Edmundston 7:30 p.m.
Game 2: Sunday, April 15 @ Edmundston 7:30 p.m.
Game 3: Thursday, April 19 @ Yarmouth 7 p.m.
Game 4: Friday, April 20 @ Yarmouth 7:30 p.m.
Game 5*: Sunday, April 22 @ Edmundston 3 p.m.
Game 6*: Tuesday, April 24 @ Yarmouth 7 p.m.
Game 7*: Thursday, April 26 @ Edmundston 7:30 p.m.
* - if necessary


#HumboldtStrong